Gdynia Winter Swimming Cup 2021 za nami

Aktualności FOTO

Trzy dni zmagań w lodowatej wodzie za nami. Druga edycja Gdynia Winter Swimming Cup 2021 przeszła do historii.

Rywalizacja rozpoczęła się w piątek wieczorem. Z uwagi na ponad 20 centymetrową pokrywę lodu skuwającego gdyńską marinę organizatorzy zmuszeni zostali do wprowadzenia korekt w harmonogramie imprezy, która pierwotnie miała rozpocząć się o godz. 16.00. Po niespełna godzinie nierównej walki z siłami matki natury 10 osobowa ekipa techniczna Gdynia Winter Swimming (GWSC) wraz z operatorem koparki firmy TOREX skruszyła pokrywę lodową dając tym samym sygnał do startu rozpoczęcia zawodów.

Gdynia Marina skuta lodem podczas Gdynia Winter Swimming Cup 2021

Otwierający GWSC 2021 wyścig na 1 km odbył się w wodzie o temperaturze 0,04 stopni Celsjusza. Do rywalizacji zgłosiło się osiem osób, z których zawody o tytuł BALTIC COLD BEAST ukończyło siedmioro.

Najlepszą kobietą została Hanna Bakuniak - Rekordzistka Guinessa na dystansie 1 mili w zimnej wodzie, która w Gdyni na dystansie uzyskała czas 14:48:31.

– Warunki w Gdyni na dystansie 1 km zdecydowanie były najbardziej ekstremalnymi w jakich pływałam zimą. Moja słabsza dyspozycja dnia powodowała, że czułam obawy przed startem. Na szczęście bardzo dobra organizacja i asekuracja na zawodach pozwały czuć się w pełni bezpiecznie przed, w trakcie, jak i po pływaniu. Uważam, że każdy kto wystartował w tej konkurencji jest zwycięzcą – skomentowała po zakończeniu wyścigu Hanna Bakuniak.

Pływak podczas Gdynia Winter Swimming Cup 2021

Wśród Mężczyzn zwyciężył wicemistrz świata na tym dystansie Marek Rother uzyskując czas: 14:24:44. Tytuł „Bałtyckiej zimnej bestii” uzyskali także Wiktoria Lewandowska, Krzysztof Kubiak, Jarosław Dziubałka, Marcin Łaszkiewicz i Piotr Biankowski.

W sobotę i niedzielę odbyło się 8 konkurencji indywidualnych, w których rywalizowali indywidualnie zawodnicy i zawodniczki na dystansach od 25 do 450 metrów w różnych kategoriach wiekowych oraz sztafeta 4 x 25 m stylem dowolnym. Dla wszystkich chętnych, chcących spróbować swoich sił w zimnych wodach Zatoki Gdańskiej organizator przygotował specjalny wyścig na 25 m stylem dowolnym.

Warto nadmienić, że do wyścigu sztafet stanęły aż 24 ekipy, pokazując tym samym, jak popularną konkurencją stało się zimowe pływanie. Sztafety walczyły o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Walka pomiędzy GWSC Team i ICE BREAKERS HIMP przebiegała do samego końca. Nikt nie odstawiał płetwy i każdy z uczestników drużyny wspiał się na szczyty swoich możliwości "doprowadzając do wrzenia" lodowatą wodę. Ostatecznie obie drużyny zajęły pierwsze miejsce ex aequo z czasem 0:59:87, lecz drużyna gospodarzy GWSC Team honorowo i po koleżeńsku przekazała puchar drużynie gości ICE BREAKERS HIMP.

Tor pływacki podczas Gdynia Winter Swimming Cup 2021

Najlepszą i najmłodszą uczestniczką zawodów została Karolina Szalast - zawodniczka GWSC Team/UKS Tri Team Rumia, która wygrała w 5 konkurencjach kategorii OPEN. Karolina swój występ skwitowała krótko: – Była bardzo miła atmosfera, świetni ludzie i cudowna zabawa.

Najlepszym zawodnikiem został Michał Perl reprezentujący barwy UKS Delfin Legionowo, który wygrał w 4 konkurencjach. – Jak zwykle poziom światowy. Mnóstwo pozytywnych ludzi, którzy kochają to co robią. Warunki pogodowe idealne do zawodów zimowego pływania. Lód i piękne słoneczko, Przepiękne medale oraz statuetki i jedzonko mega – tak start skomentowa zwycięzca.

Ze względu na reżim sanitarny zawodnicy startowali w 5 blokach. Ogółem wystartowało 250 zawodników na 6 torach w 480 startach w ciągu 3 dni zawodów, co dało wyniki 44 000 m przepłyniętych w lodowatej wodzie.

Wszystkie wyniki w konkurencjach oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie - www.gwsc.pl.

WYNIKI

Podobnie jak podczas poprzedniej edycji, tak i teraz nie zabrakło akcentów charytatywnych. W tym roku w akacji #lodowaczapkaodserca od grudnia można było zakupić, czapki zrobione przez Paulinę Grabarczyk oraz kobiety osadzone w więzieniu na Grochowie w Warszawie, a kwoty z ich sprzedaż zostały przekazane na rzecz Warszawskiego Domu Ronalda McDonalda.

Zawody Gdynia Winter Swimming Cup 2021 zostały objęte Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Sponsorami tegorocznej edycji byli:

Sponsor Główny Zawodów Bałtycki Terminal Kontenerowy,  HAMMER ,  Zakład Usługowo-Handlowy Torex Ryszard Sokołowski, GTS Logistic, Lisner, Diety od Brokuła, Dobranocka, PittBull City, MAKA Multimedia, Maka Usługi IT, RUBO, Higienika, Sikora Foto, Firma Transportowa Sikora, BEST CS, ColasRail, Sequra, OXIPAC Aronpharma, Maść Niedzwiedzia, ROY HOUSE, MOLO HOTEL, HOTEL GOŚCINIEC, ENERGY CLUB.

Patronat medialny nad imprezą objęli Trójmiato.pl oraz Radio ESKA.

Zawody zostały profesjonalnie zabezpieczone zarówna od strony wody jak i lądu przez Ratownictwo Wodne i Medyczne.